Nekik már sikerült… Számodra se maradjon álom az ötös emelt kémia érettségi!
Olyan diákokkal készítettem interjút, akik már sikeresen túl vannak az emelt kémia érettségin és bejutottak az orvosi egyetemre. Arról faggattam őket, ami Téged is érdekelhet, ha emeltezni készülsz kémiából – olvasd el a cikket, mert sok jó tanácsot kaphatsz a felkészüléshez. Az interjúról készült videót ide kattintva találod: interjú orvostan hallgatókkal.
Hogyan emlékszel vissza az emelt kémia érettségire való felkészülésre?
Beni:
Én nehéznek éltem meg, de nagyon sokat segített az érettségi felkészülés az egyetemi tanulmányokban is, nemcsak a vizsgára készülésben.
Rozi:
Igazából most pozitívan emlékszem rá vissza, így hogy sikeres volt a vége, és azt gondolom, hogy megfelelően felkészülve, megfelelő előkészületekkel, sikerülhet mindenkinek.
Mi volt számodra a legnagyobb kihívás a felkészülés során?
Beni:
Nekem elsősorban az, hogy az összes információt összegyűjtsem. Számomra az első legfontosabb az volt, hogy alapvetően a reakciókat, a különböző elméleti anyagokat, szabályokat, törvényeket és szakkifejezéseket megtanuljam. Viszont a számolásokra is emellett nagyon sok időt fordítottam.
Rozi:
Nekem az volt. Legnagyobbg kihívás, hogy megtaláljam azt a forrást, amiből a legjobban tudok tanulni. Illetve az, hogy egyszerre tanuljam az elméletet, de ne magoljam, hanem megértsem.
Milyen szintű terhelést jelentett a mindennapokban az emelt szintű kémia érettségire való felkészülés?
Beni:
Az volt nagyon fontos, hogy beépítsem a készülést mindennapjaimba. Az utolsó fél évem már gyakorlatilag teljesen abból állt, hogy felkeltem, akkor egy picit számoltam, vagy átnéztem valamit, és néha a suliban is kellett egy kicsit extrában készülnöm.
Rozi:
Az Ötösöm lesz kémiából mindig jó lehetőség volt a készülésre; én is vittem magammal és minden lyukas órában, vagy órák közötti szünetekben, amikor éppen nem volt más feladatom, akkor mindig számoltam.
Melyik módszer volt sikeres és hatékony a kémiai számításokkal kapcsolatban?
Beni:
Alapvetően a tankönyveket nagyon ajánlom; az Ötösöm lesz kémiából az tényleg egy nagyon jó feladatgyűjtemény. Az előző évek érettségi példái még aránylag releváns feldatok, illetve vannak számolási témák, amik fontosak. Én mindig úgy csináltam, hogy számoltam mondjuk egy órát, másfél órát, és az utolsó fél órában pedig azokat a feladatokkal foglalkoztam, amikben valamilyen hibát vétettem, azokat megismételtem; megnéztem, hogy mire emlékeztem vagy mire pont nem emlékeztem.
Mit csinálnál másképp, ha mai eszeddel kellene felkészülni az emelt kémia érettségire?
Beni:
Mindenképp korábban kezdtem volna és akkor egy kicsit simábban tudtam volna az egészet megcsinálni.
Rozi:
Én is azt mondanám, hogy korábban kezdeném. Ha valaki tudja már a fakultáció választás előtt, hogy orvosin szeretne továbbtanulni, vagy emelt kémiából szerethne érettségizni, akkor sosem baj, ha elkezdi a felkészülést korábban. Mindenképpen több időt szántam volna a szerves kémiára. A korábbi érettségiknek az egyszerű választásos feladatait sokkal többször megoldottam volna.
Mit üzennél az emelt kémia érettségi előtt állóknak?
Beni:
Ez lehet kicsit klisének számít már, de nyugalom, nagyon sokan megcsinálták már, nagyon sok embernek sikerült is már, és ha valaki nagyon maximalista, akkor talán azt üzenném, hogy nem a max pontra megyünk, hanem arra, hogy felvegyenek. Ha már egyszer felvettek, akkor nagyjából mindenki úgyis ugyanolyan eséllyel indul.
Rozi:
Én is ezt tudom mondani, hogy nyugodtan álljunk hozzá, mert én tanultam pánikból és annak sose volt jó vége, sosem maradt meg a tudás. Illetve ne hasonlítsátok a saját felkészüléseteket a társaitok felkészüléséhez.
Beni:
Az is nagyon hasznos, ha van olyan társad, akikkel tudjátok magyarázni egymásnak és közösen készülni – közösen a legtöbb kihívás könnyebb szokott lenni.
A korábbi évek emelt kémia érettségi feladatsorait ide kattintva éred el.
Segítségre van szükséged a kémiai számításokban? A honlapomon megtalálsz mindent, amire szükséged van ahhoz, hogy magabiztosan fuss neki az emelt kémia érettséginek. Az online oktatóvideókkal lépésről-lépésre, tematikusan haladva megtanulhatod a feladatmegoldások módszerét, sémáját a kezdő szinttől az érettségi típuspéldákig, jó eséllyel akkor is, ha a kémszám nem az erősséged. Részt vehetsz két napos, intenzív kémszámtáborokban, ahol napi több órás gyakorlás keretében, részletesen elmagyarázom a feladatmegoldások lépéseit, kimondottan érettségi példákon keresztül. A szolgáltatások részleteit megtalálod a honlapon.