Ahogy minden májusban, idén is eljött az a nap, amikor a laboratórium csendjét a vizsgaterem némasága váltotta fel, és a kémcsövek helyett a számológépek és grafitceruzák kerültek előtérbe. A 2025-ös májusi emelt kémia érettségi írásbeli vizsgája mögött most már ott állnak a kipipált kérdések, az elrontott egyenletek és – remélhetőleg – a jól megérdemelt pontok. Nézzük meg együtt, milyen volt ez az idei feladatsor!
Számolni kellett – de nem lehetett rutinból!
A kémszám blokkban négy számítási feladat is helyet kapott, ha az elemző jellegű 6. feladatot is ide soroljuk – és jogosan tesszük, hiszen ott is elő kellett venni a „számolós” agyféltekét.
Ez a feladat az ezüst vegyületeit járta körbe: csapadékok, előállítási reakciók, és igen, az ezüsttükör-próba is előkerült, ami szép példája az emelt szintű, de jól felkészülhető tudásanyagnak. Aki azonban nem volt biztos az ezüst(I)-oxid vagy az ezüst(I)-szulfid tulajdonságaiban, annak már nehezebben ment a biztos pontszerzés.
A 7. feladat oldatos példája az elején ismerős terepen mozgott: koncentráció, oldhatóság – ezek már-már „baráti” fogalmak. Aztán hirtelen csavart egyet a dolog: fagyáspont-csökkenés. Itt bizony nem csak tudás, de mentális stabilitás is kellett. Bár minden információ benne volt a feladatban, aki izgult, az könnyen elbizonytalanodhatott. A végére azonban jött a feloldás: egy szinte klasszikus elektrokémiai számítás, ami visszahozhatta az elvesztett emelt kémia érettségi pontokat – és az önbizalmat.
Molekulaképlet, molszázalék, gáztörvény – nem volt ijesztő
A 8. feladat egy képletmeghatározás volt: először molszázalék, majd tömegszázalék alapján kellett dolgozni, végül egy kis ideális gáztörvényes számítás. A feladat logikusan épült egymásra, és ha valaki nem ugrott lépcsőt, hanem szépen végigment rajta, jó eséllyel boldogult vele.
A fekete leves – avagy a legösszetettebb feladat
A 15 pontos utolsó számítási feladat több lépcsőből állt, és itt bizony kellett a kémiai ítélőképesség is. Jégecet, nátrium-acetát oldat, kristályvizes só – mindez még átlátható. Az igazi kihívás az egyensúlyi részkérdésnél jött, ahol észre kellett venni, hogy nem oldatokról, hanem tiszta anyagokról van szó. Aki rutinból koncentrációkat kezdett számolgatni, könnyen zsákutcába futhatott. Az utolsó pH-számítás azonban újra visszahozta a biztosabb talajt – nincs olyan emelt kémia érettségi feladatsor, amiben ne lenne pH-s feladat.
Elméleti feladatok – volt benne minden: atomszerkezet, szerves, szervetlen
A táblázatos feladat szerves és szervetlen ismereteket is tesztelt, sőt, még a heterociklusos vegyületek (mint a piridin) is bekerültek a játékba. A kén bővített oktetje is előkerült – emelt szinten ez nem volt váratlan, de azért figyelmet igényelt.
A választásos feladatok sem voltak „szivatósak”, de nem lehetett őket félvállról venni – alapos, rendszerezett tudás kellett. A szerves táblázatos feladat, amely az aceton, metil-amin és propén tulajdonságait hasonlította össze, újra csak azt erősítette meg: idén a szerves kémia hangsúlyos volt.
Összegzés: Szokatlanabb volt, nem nehezebb
Sokan úgy érezhették: ez az emelt kémia érettségi feladatsor valahogy nehezebb volt, mint más években. De talán nem a tudás mélysége miatt – sokkal inkább a feladatok formája, felépítése és az elvárt gondolkodásmód miatt. Az igazi nehézség az volt, hogy nem lehetett mindent rutinból csinálni. Gondolkodni kellett, figyelni a részletekre, és nem megijedni attól, ha valami nem ismerős elsőre.
És még egy fontos dolog: idén is bőven lehetett részpontokat szerezni. Aki gyakorolt, dolgozott, és megőrizte a higgadtságát, az pontokat is szerzett – még akkor is, ha nem ment minden elsőre tökéletesen.
Zárszó – mert több vagy, mint egy érettségi eredmény
Kedves diák, ha te most olvasod ezt, és túl vagy ezen a vizsgán: legyél büszke magadra. Emelt kémia érettségit írni nem csak szakmai kihívás, hanem lelki erőpróba is. Nem baj, ha volt, ami nem ment. A lényeg, hogy ott voltál, megpróbáltad, és tanultál belőle.
A kémia nem csak képletek és egyenletek világa – hanem logika, következetesség, és olykor bátorság is. Ez a vizsga mindháromra szükségetek volt.
És végül: az igazi kémia ott kezdődik, ahol a tankönyv véget ér. Ne hagyd abba.
A feladatsor itt érhető el: 2025. Május – első feladatsor
A számítási feladatok levezetése videón itt érhető el: 2025. Május I.